You are currently viewing Viis jalutuskäiku Tartus

Viis jalutuskäiku Tartus

Tartu on suuruselt täpselt paras, et kogu linnaga ka jalgsi tutvuda. Lisaboonusena saab nautida värsket õhku, põletada mõne kalori ja keegi ei küsi veel selle eest raha ka.

Toome välja viis ideed jalutuskäikudeks ja sammude seadmiseks Tartus.

 

Tartu Vanalinna uudistamine

Tartu Vanalinna jalutuskäik tasub kindlasti ette võtta, kuid juba kord linna satute. Sõdade ja tulekahjude tõttu on enamik Tartu vanalinnas suhteliselt uus.

Keskajast on säilinud Tartu Toomkirik, mis ei ole küll täielikult taastatud, kuid on siiski väga suursugune hoone.

Teine keskajast pärit ja säilinud hoone on Tartu Jaani Kirik. Teisipäevast laupäevani saab sinna ka sisse näha, kuid Jaani Kirik on tuntud just välisfassaadil paiknevate terrakotafiguuride tõttu.

Tartu Jaani Kirik on hinnatud ka kontserdite toimumispaigana. Lähiajal toimuvate kontserdite info leiad kultuurikava.ee lehelt.

Jaani kiriku juurest mööda jalakäijate tänavat Rüütlit jõuab välja Raekoja platsile, kus on tihti toimumas laadad, kontserdid ja jõuluajal ka jõuluturg. Fotojäädvustusena tasub Tartust kaasa võtta pilt suudlevate tudengite kuju juures, millest on saanud üks Tartu kui Tudengilinna sümboleid.

Raekoja hoone taha jääb mõne sammu kaugusele Ülikooli tänaval Tartu ülikooli peahoone, mis on üks silmapaistavamaid klassitsistliku arhitektuuri näiteid Eestis. Samal tänaval võib näha ka Pirogovi platsi koos Nikolai Pirogovi monumendiga – see on paljude tudengite lemmikpark Tartus.

 

Tartu Botaanikaaed

Tartu botaanikaaed asub Tartu vanalinna piiril Laial tänaval Emajõe ääres ja on ideaalne jalutuskäiguks ilusa ilmaga.

Tartu Ülikooli botaanikaaed asutati 1803. aastal ning on on kujundatud maailmakuulsate botaanikute poolt. Botaanikaaed koosneb väljas paiknevast aiaosast ning siseruumides paiknevatest kasvuhoonetest.

Aias saab tutvuda nii kohalike kui võõramaiste taimedega ning kõike seda kaunistab tiik koos romantilise silla ja paviljoniga. Kasvuhoonetes saab tutvuda troopiliste taimedega erinevatest eksootilistest kohtadest, küll aga on see osa botaanikaaiast piletiga.

 

Emajõe promenaad

Viimaste aastatega on Tartu linna poolitava jõe kallaste parimale võimalikule kasutusele hästi panustatud ning mööda promenaadi saab ette võtta ühe toreda jalutuskäigu.

Kesklinna poolt jalutamist alustades algab jõeäärne tee Tasku keskuse juurest ning lõpuni välja on see rada 2,5 kilomeetrit pikk. Kevadel ja suvisel perioodil on end sisse seadnud kokteilibaarid ning söögikohad, kus saab tee peal ka keha kinnitada.

Kesklinnapoolne promenaad lõppeb Lauluava lähedal rannaga, kus on võimalik väike suplus ette võtta.

Kui aga see jalutuskäik tundub liiga lühike, siis võib valida ühe paljudest sildadest ning suunduda ülejõepoolsele kaldale. Sealpool olev promenaad viib teid lõpuks peaaegu linna piirile.

Üks ots on umbes 3 kilomeetrit pikk, nii et kokku annab päris pika, kasvõi sportliku jalutuskäigu kombineerida.

 

Tähtvere spordipark ja Laululava

Tähtvere linnaosas Maaülikooli hoonete läheduses paikneb Tähtvere spordipark, kus on tore lihtsalt jalutada, kuid soovi korral leidub seal tegevust igale vanusele.

Vastavalt hooajale on pargis avatud suusa- ja rulluisurajad, laululava juurde tehakse talviti ka uisuväljak.

Pargis on veel mänguväljakud, skatepark, BMX rada ning jala puhkamiseks on teel olemas ka pinke.

 

Discgolf Tähtvere pargis? Jah!

Hea võimalus ühendada jalutuskäik meelelahutusega on Tähtvere pargis paiknev discgolfi rada.

Viimasel ajal on ala Eestis hüppeliselt populaarsust kogunud ja ilmselt selle ala fenomen ongi see, et see sobib igale inimesele ja ei nõua nautimiseks oluliselt palju oskusi.

Soovi korral saab kettaid laenutada laululava hoonest.

 

Raadi mõisapark

Tartu linna piiril Eesti Rahva Muuseumi lähedal paikneb Raadi mõis, mille ajalugu ulatub tagasi keskaega.

Kauni ümbruse ja kena mõisapargi tõttu tasub kindlasti seda kohta uudistama minna. Külastajatele on avatud mõisa vaatetorn, jääkelder ja restaureeritud piirdemüür.

Mõisapargi lähedale teisele poole Raadi järve jääb II maailmasõjas hukkunute memoriaalkompleks. Külastamist väärt on kindlasti ka Eesti Rahva Muuseum.

Kui aga satute Mõisaparki lõunasöögi ajal, siis seal on kohti mõnusaks piknikuks. Vähem piknikku soosiva ilmaga saab mõnusa lõunasöögi ka lähedal asuva Eesti Rahva Muuseumi restoranis.

 

Need viis on meie poolt välja valitud võimalused Tartu avastamiseks jalgsi ja ilmselt kõiki neid kiire nädalavahetuse puhkusega ei jõua avastada.

Aga siis ongi põhjust jälle heade mõtete linna tagasi tulla akusid laadima!

 

Kas sooviksid Tartus veeta paaripäevase puhkuse ja leida öömaja? Soodsamas hinnaklassis hostelid Tartus ja valitud Tartu hotellid leiad viidatud linkidelt.