Reisi loodustsäästvalt

Oled sa mõelnud, mis mõju avaldavad reisirõõmud keskkonnale? Reisimisel on ka tumedam pool – mõju ümbritsevale võib olla vähem kui positiivne.

Postimees avaldas artikli “Eesti teadlased soovitavad: 21 nippi looduse päästmiseks”.

Toome siin ära valiku nippe, millele tasub Cityouti arvates mõelda igal keskkonnast hoolival inimesel. Ideaalis on need osa elustiilist, mitte lihtsalt nipid.

Nii hoiame maailma enda ümber puhtana ja korras.

Cityout soovitab alustada sealt, kus Sa oled. Meie kõigi panus on oluline.

 • Korja iga päev üles maas vedelev prügitükike – kohvitops, paberike, purgike.
 • Leia aastas ainult üks nädalavahetus üldkasuliku töö jaoks. Talgud. “Teeme ära” koristuspäev.
 • Ka reisides leia väikeseid viise teha maailma paremaks. Kasuta vahepeal ühistransporti – välismaal on see tore juba kogemuse pärast.
 • Eelista “aeglasemat” reisimist “kiirele” reisimisele, näed ja koged rohkem.

 

 • Väärtusta ka Eesti kohalikku loodust.
 • Kas Sina oled vaadanud päikesetõusu Paljassaare linnuvaatlustornis? Matkanud rabas või uitanud rannas? Jalutanud Mustamäel Männi pargis või lihtsalt looduses enda kodu lähedal ja märganud, kui tore see olla võib?

 

Siin on valitud soovitused artiklist, mida saad lugeda täispikkuses kirjutise lõpus olevalt lingilt.

 • Hoia ja taasta enda ümber looduslikke ökosüsteeme, nagu mets ja soo, ning samuti pärandkooslusi, nagu puisniit ja loopealne.
 • Majanda põllu- ja metsamaid elurikkust soosivalt.
 • Jäta (eriti äritegevuses – cityout toim.) rohkem maad loodusele.
 • Väärtusta hoonete, elamu, teede jms planeerimisel ja ehitamisel nendel aladel elavaid liike ja nende elupaiku – ära hävita neid.
 • Hoidu looduse tarbetust korrastamisest ja liigsest ümberkujundamisest: ei ole vaja iga kevad kulu põletada, maja ümber hiigelsuuri muruplatse rajada ja kiviaeda kõigist samblatuttidest puhastada.
 • Aita kaasa kas või mõne elurikka lapikese säilimisele: näiteks jäta kodu muruplatsi sisse looduslike lillede laigud – või jäta osa aeda hoopis metsikuks.
 • Eelista koduaias kohalikke niidutaimi (harilik kellukas ja härjasilm, valge ristik), mis pakuvad toitu ja elupaika putukatele ja loomadele.
 • Koduaeda, põllu- ja teeservi ei ole tarvis liiga tihti niita, vaid lase seal taimedel kasvada ja õitseda, et neist oleks kasu teistele elusorganismidele.
 • Tolmeldajate elu soodustamiseks kasvata vähem muru, kuid rohkem niitu, kus kasvavad looduslikud rohttaimed.
 • Muuda tarbimisharjumused keskkonda säästvamaks: vähenda näiteks elektri- ja kütusekulu, käies jala või sõites auto asemel jalgrattaga.

 

Anname üheskoos oma panuse, et maailmas leiduks rohelisi ja rikkumata paiku ka aastakümnete pärast.

Täispikk artikkel on leitav https://pluss.postimees.ee/4323469/eesti-teadlased-soovitavad-21-nippi-looduse-paastmiseks

Mida teha Pärnus

Pärnu – päike, tuul ja meri on kolm sõna, mis meenuvad ilmselt esimesena seoses suvepealinnaga, aga lisaks rannale on Pärnus palju võimalusi ühiselt aega veeta, kaaslasega aktiivset puhkust korraldada või mõni firmaüritus korraldada.  Toome teieni 5 kohta, mida kindlasti tasuks Pärnus külastada.

 

Tervise Paradiis Pärnus

Sügisel ja talvel on suvepealinnas võimalus lõõgastuda ning luua koos kaaslasega ühiseid mälestusi. Pärnus Tervise Paradiis spaa-hotell & veekeskuses asub Eesti suurim veepark, kus lustimist jätkub nii väikestele kui suurtele mitmeks tunniks. Rõõm ja naer on puhkustelt need, mis jäävad kõige helgemini meelde.

Lisaks veekeskuse osale on Tervise Paradiisis võimalik ööbida hotellis ning nautida erinevaid lõõgastusi. Spapaketid on kokku pandud nii lastele kui täiskasvanutele. Oma keha ning meeli on võimalik kosutada ka erinevate taastavate ravipakettidega. Kohapeal on võimalus minna piljardit või bowlingut mängima.

Veebileht: http://www.terviseparadiis.ee/et

 

Lottemaa

Ideaalseks perepuhkuseks koos lastega reisides soovitame kindlasti Pärnut külastades minna Lottemaa Leiutajatekülla. Tegu on Baltimaade suurima teemapargiga, milles elavad Lotte, Bruno, Albert ja teised Leiutajateküla elanikud.

Lottemaal ootab sind ees üle saja erineva atraktsiooni, temaatilised majad, seiklusrada. Hommikust õhtuni toimub ka Lottemaa program, milles leiutajateküla tegelased kutsuvad külastajaid osalema erinevatel mängudel või kaasa elama teatrietendusel. Kohapeal on võimalus nautida meeldivaid toiduelamusi või osta mõni kingitus suveniiripoest.

Avastamist ning leiutamist jätkub nii suurematele kui väiksematele. Lottemaa on avatud suvel ning detsembrikuus, millal toimub spetsiaalne program “Lottemaa jõulumaa”

Veebileht: http://lottemaa.ee

 

Pärnu Minizoo

Pärnu kesklinnas asub MiniZoo, kus on võimalik tutvuda eksootiliste terrariumiloomadega. MiniZoost võib leida sõrmepikkuseid maobeebisi, ämblike, sisalike ning palju teisi eksootilisi loomi, kellest mitmed on ainulaades Euroopa loomaaedades.

Minizoo kollektsioonis on gekod, tokee’d, roheleeguane, aga ka suuri võrkpüütoneid, rästikuid ning isegi lõgismaod. Kes eksootilisi loomi ei karda, saavad võimaluse ka madusid enda kätte võtta. Minizoo on avatud aastaringselt.

Veebileht: https://www.facebook.com/Minizoo-140864599349443/

 

Pärnu rand

Kesklinnast vähem kui 15 -inutise jalutuskäigu kaugusel asub Pärnu liivarand.

Mere äärde Pärnu rannaniidule on ehitatud linnuvaatlustornid, millest avaneb suurepärane vaade merele, tornides on välja toodud ka infostendid erinevatest lindudest, keda võib seal ümbruses kohata ning rannaniidu kaitsealuste taimede joonistused.

Tornidel on 2 vaateplatvormi, neist kõrgem asetseb suisa 8 meetri kõrgusel. Kuigi tornid on avatud läbi aasta siis kõige parem aeg on külastada neid maist – oktoobrini, sest siis on rannaniitudele toodud linnalehmad ehk veised, kes pilliroogu nosivad.

Üks vaatetornidest asub Mai lasteia kõrvalt randa suunduva tee ääres ning teine Hirve tänava joonel, kolmas torn asub mere ja Tervise Paradiisi vahelisel alal, milleni viib laudtee. Torne on võimalik külastada ka öösiti.

Lisainfot: https://www.puhkaeestis.ee/et/parnu-rand

 

Põgenemistuba Pärnus

Nendele, kes on hingest veidi seiklushimulisemad ning soovivad saada uusi põnevaid väljakutseid soovitame külastada CCCP Põgenemistubasid, mis asuvad Mai keskuse tagumisel küljel.

Põgenemistuba on tõsielupõhine põgenemismäng, kus sul on aega 60 minutit, et leida väljapääs. Toad on erinevate temaatikatega ning pole soovitatavad klaustrofoobia all kannatavatatele inimestele.

Mängu eesmärgiks on pääseda lukustatud ruumist välja ettenähtud aja jooksul – enamasti on selleks tund. Ruumist pääsemine eeldab head meeskonnatööd, ning aitab tugevdada meeskonnatunnet.

Veebileht: https://pogenemistoad.ee

Pärnusse minekut planeerides võivad abiks olla ka Pärnu soovitatud hostelite ning Pärnus asuvate hotellide postitused. Külmal aastaajal siiski koju jäädes leiad uusi ideid õhtusteks hobideks, millega meeldivalt aega mööda saata.