Oled sa mõelnud, mis mõju avaldavad reisirõõmud keskkonnale? Reisimisel on ka tumedam pool – mõju ümbritsevale võib olla vähem kui positiivne.
Postimees avaldas artikli “Eesti teadlased soovitavad: 21 nippi looduse päästmiseks”.
Toome siin ära valiku nippe, millele tasub Cityouti arvates mõelda igal keskkonnast hoolival inimesel. Ideaalis on need osa elustiilist, mitte lihtsalt nipid.
Nii hoiame maailma enda ümber puhtana ja korras.
Cityout soovitab alustada sealt, kus Sa oled. Meie kõigi panus on oluline.
- Korja iga päev üles maas vedelev prügitükike – kohvitops, paberike, purgike.
- Leia aastas ainult üks nädalavahetus üldkasuliku töö jaoks. Talgud. “Teeme ära” koristuspäev.
- Ka reisides leia väikeseid viise teha maailma paremaks. Kasuta vahepeal ühistransporti – välismaal on see tore juba kogemuse pärast.
- Eelista “aeglasemat” reisimist “kiirele” reisimisele, näed ja koged rohkem.
- Väärtusta ka Eesti kohalikku loodust.
- Kas Sina oled vaadanud päikesetõusu Paljassaare linnuvaatlustornis? Matkanud rabas või uitanud rannas? Jalutanud Mustamäel Männi pargis või lihtsalt looduses enda kodu lähedal ja märganud, kui tore see olla võib?
Siin on valitud soovitused artiklist, mida saad lugeda täispikkuses kirjutise lõpus olevalt lingilt.
- Hoia ja taasta enda ümber looduslikke ökosüsteeme, nagu mets ja soo, ning samuti pärandkooslusi, nagu puisniit ja loopealne.
- Majanda põllu- ja metsamaid elurikkust soosivalt.
- Jäta (eriti äritegevuses – cityout toim.) rohkem maad loodusele.
- Väärtusta hoonete, elamu, teede jms planeerimisel ja ehitamisel nendel aladel elavaid liike ja nende elupaiku – ära hävita neid.
- Hoidu looduse tarbetust korrastamisest ja liigsest ümberkujundamisest: ei ole vaja iga kevad kulu põletada, maja ümber hiigelsuuri muruplatse rajada ja kiviaeda kõigist samblatuttidest puhastada.
- Aita kaasa kas või mõne elurikka lapikese säilimisele: näiteks jäta kodu muruplatsi sisse looduslike lillede laigud – või jäta osa aeda hoopis metsikuks.
- Eelista koduaias kohalikke niidutaimi (harilik kellukas ja härjasilm, valge ristik), mis pakuvad toitu ja elupaika putukatele ja loomadele.
- Koduaeda, põllu- ja teeservi ei ole tarvis liiga tihti niita, vaid lase seal taimedel kasvada ja õitseda, et neist oleks kasu teistele elusorganismidele.
- Tolmeldajate elu soodustamiseks kasvata vähem muru, kuid rohkem niitu, kus kasvavad looduslikud rohttaimed.
- Muuda tarbimisharjumused keskkonda säästvamaks: vähenda näiteks elektri- ja kütusekulu, käies jala või sõites auto asemel jalgrattaga.
Anname üheskoos oma panuse, et maailmas leiduks rohelisi ja rikkumata paiku ka aastakümnete pärast.
Täispikk artikkel on leitav https://pluss.postimees.ee/4323469/eesti-teadlased-soovitavad-21-nippi-looduse-paastmiseks