Igal lool on algus ja lõpp, reisi alguseks on tehtavad ettevalmistused – sihtkohaga tutvumine ja planeerimine ning pakkimine. Reis ise ei lõppe aga mitte lennujaamas või sadamas, vaid hiljem kodus, reisil tehtud piltide ja meenutuste ülevaatamise ja talletamisega.
Kuidas tagada, et reisil tehtavad pildid ilusasti koju jõuaks ja mida teha kümnete või isegi sadade piltidega, et need ka aastaid hiljem jutustaksid üha uuesti loo saadud elamustest ja käidud kohtadest?
Pildid turvaliselt koju
Reisi planeerides on miljon pisiasja, mida pidada silmas – piletid, hotellibroneeringud, transport või vajalikud riides ja olmetarbed. Üks olulisi teemasid reisi planeerides on elamuste ja piltide jäädvustamine.
Me kõik oleme kuulnud jutte, kuidas halbade asjaolude kokkulangemise tõttu on meenutused jäädavalt kadunud.
Lahendusi, kuidas kindlustada piltide ohutut kojujõudmist, on mitmeid. Need sõltuvad sellest, kus ja kuidas pilte teha – kas kasutada digikaamerat või mõnd nutiseadet, nagu näiteks telefoni või tahvelarvutit.
Mõningad nipid ja soovitused, mida silmas pidada enne reisi ja reisil olles:
- Pane plaan paika. Mõtle läbi, kuidas plaanid pilte teha, millised on piltide varundamise võimalused ning koosta nimekiri vajalikest asjadest (USB-juhe, mälukaardid või mälupulk, väline kõvaketas või kaks, tagavarakaamera)
- Vaata üle kaamera ajaseaded. Kui kellaaeg ja kuupäev on paigas, on hilisem piltide sorteerimine märksa lihtsam
- Tee harjumuseks piltide regulaarne ülevaatus. Võta näiteks iga päeva või nädala lõpus 10 minutit mälukaartidelt piltide ümber salvestamiseks ja ülevaatamiseks, nii jätad vähem juhuse hooleks.
- Tee märkmeid. Märksõnade lisamine juba reisi ajal on parim, mida teha saad. Hiljem koju tulles on paljud seigad ununenud.
Salvestamine mälukaardile
Üheks praktiliseks võimaluseks piltide sorteerimise mõistes on mitte salvestada kõik pildid ühele mälukaardile, vaid kasutada iga paiga või sihtkoha jaoks eraldi mälukaarti. Ning hiljem varunda need kas kahele eraldi välisele kõvakettale, või välisele kõvakettale ja kaasasolevasse arvutisse.
Mitut kaarti kasutades hoia neid erinevates kohtades. Nii vähendad võimalust, et vigastad kogemata mälukaarti. Aga ka seda, et pagasiga juhtuvate äparduste tõttu jääd piltidest ilma. Reisikindlustus katab kadunud pagasi kulud, kuid ei too tagasi pilte.
Tagavarakoopiad arvutisse
Kui erinevate mälukaartidega askeldamine tundub tülikas, on võimalus võtta kaasa arvuti ning pildid kindla sagedusega üles laadida.
Ehkki fotode salvestamine arvutisse on kõige lihtsam ja mugavam viis, on sellel ka omad puudused.
Sülearvutid võivad olla reisil mõningaseks takistuseks – need kipuvad olema suured ja rasked ning võivad ahvatleda ka vargaid.
Kõik hotellid ja sihtkohad ei paku täielikku turvalisust ning jällegi – kui soetada korralik kindlustus, mis katab varguse korral seadme kulud, ei ole võimalik pilte tagasi saada.
Alati on kasulik lisaks teha varukoopaid – kas välisele kõvakettale, või laadida pildid pilveteenusesse. Sõltuvalt sihtkohast tuleb arvestada interneti juurdepääsuga või selle puudumisega. Kui reisid kohta, kus ei pruugi olla vaba juurdepääsuga võrku, tasub kaasa võtta paar mälupulka. USB-juhtme või ka WiFi abil saab enamikest seadmetest pildid arvutisse ning edasi mälupulgale.
Pilvelahendused
Tänu pilvelahendustele on tagavarakoopiate tegemine muutunud automaatseks, samuti on võimalik jagada pilte juba reisil olles. Mitmed seadmed, nagu näiteks Apple tooted, varundavad fotod iCloudi, samuti on erinevaid pilvelahendusi koopiate hoidmiseks – näiteks Dropbox.
Pilvelahenduste puhul on kasulik jälgida, kas ja kui palju on alles salvestusruumi, enne reisi tasub teha oma pilvekontos suurpuhastus või ruumi juurde osta.
Piltide üleslaadimisel tuleb halbade üllatuste vältimiseks kindlaks teha, mis formaadis ja suuruses pilte üles laetakse. Osad teenusepakkujad eeldavad, et pilte laetakse üles vaid jagamise eesmärgil ning nende suurust vähendatakse automaatselt.
Teine suur probleem on juurdepääs internetile – see kas puudub või läheb pidev võrgus olemine kulukaks. Piltide üleslaadimiseks pilve on võimaik kaustada tasuta wifi alasid, samuti on osadel telefonidel või tahvelarvutile USB või SD kaardi ava ning pildid saab salvestada kas mälukaardile või välisele kõvakettale.
Koduse pildivaramu loomine
Olles reisilt tagasi tulnud, tasub võtta ette esmalt ebaõnnestunud piltide kustutamine. Seejärel olemasolevate töötlemine ja parimate kasutamine sotsiaalmeedias, samuti paberfotode tellimiseks ja hiljem raamimiseks.
Koduse pildivaramu hoidmiseks kehtivad samad reeglid, mis reisil olles – ainult arvuti kõvakettale lootma jääda ei tasu ning kindlam on talletada piltide koopiaid pilves, välisel kõvakettal või mälupulgal.
Hoolikalt tehtud piltide kasutamiseks on mitmeid põnevaid võimalusi.
Oma lemmikpildi saab trükkida t-särgile, teha erinevaid postreid või miks mitte lasta reisipiltidest teha seinakalender.
Ideid jagas Kaup24.ee e-pood, mille hea hinnaga väliste kõvaketaste valiku leiad lingilt.